Urodziny Misia Uszatka w ruchu

Urodziny Misia Uszatka każdego roku są istotnym świętem w kalendarzu świąt wyjątkowych. Dlatego każdego roku dokładamy wszelkich starań, żeby dzieci miały poczucie wyjątkowości tego święta. W naszym przedszkolu urodziny Misia Uszatka świętuje się przez cały tydzień. W tym roku dużo uwagi poświęciliśmy ruchowi, temu w jaki sposób ciało komunikuje emocje, relacje, myślenie. Skorzystaliśmy z narzędzi, które oferuje Weronika Sherborne i Paul Dennison. Korzystając z ich metod przygotowaliśmy program zabaw. Niektóre zabawy ćwiczyły świadomość schematu własnego ciała oraz przestrzeni. Inne, oparte na relacji "z" oraz "razem" z kolegą, koleżanką pomogły pogłębić relację z nimi. Były i takie, które kształtowały umiejętności działania w grupie. Wszystkie pozwoliły zrelaksować się i rozluźnić, sprawiły dzieciom dużo radości.

W inny dzień urodzinowego tygodnia nasze przedszkolaki brały udział w zabawach sportowych w stacjach zadaniowych. W każdej sali czekało na dzieci inne zadanie.

• w sali Niebieskich Misiów należało znaleźć wszystkie małe misie, które pochowały się w jej najgłębszych zakamarkach. Trzeba je było również odpowiednio sklasyfikować dzieląc na zbiory misi z "muszkami" w czterech różnych kolorach. Kolory "muszek" odpowiadały kolorom przedszkolnych grup.
  • w sali Zielonych Misiów należało pokonać tor przeszkód przenosząc balony za pomocą dwóch lasek. Zadanie wykonywane było w parach, a kluczem do sukcesu była dobra komunikacja i udana współpraca pomiędzy przedszkolakami. Po drodze czekało dodatkowe wyzwanie w postaci dużego koła, przez które należało przejść tak, żeby nie upuścić balonowego Misia.
  • w sali Czerwonych Misiów czekało na dzieci zadanie polegające na rysowaniu "leniwej ósemki". To jedno z ćwiczeń gimnastyki mózgu w terapii Paula Dennisona, które pomaga współpracować dłoniom ze zmysłem wzroku.
  • w sali Żółtych Misiów czekało zadanie, które zajęło najwiecej czasu i wymagało od dzieci dużo cierpliwości. Należało złowić rybę wędką zakończoną magnesem wędkę. Ryby pływały w stawie przypominającym pajęczą sieć, co dodatkowo utrudniało skuteczne wykonanie zdania.

Zadania okazały się bardzo atrakcyjne, część z nich dzieci "przeniosły" do swoich sal, gdzie zabawa trwała jeszcze bardzo długo.

,

.